ZGJATET AFATI I APLIKIMIT-NOMINIMIT NĖ PROJEKTIN ATOMI

 

Afati i aplikimit-nominimit nė kuadėr tė Projektit ATOMI zgjatet deri mė 20 dhjetor 2012. Zgjatja e afatit ėshtė bėrė pėr shkak se nė disa komuna ėshtė pėrcjellė informacioni me vonesė tek nxėnėsit.

 

 

Qendra ENCOMPASS, me pėrkrahje nga Ministria e Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė (MASHT), ėshtė duke implementuar projektin ATOMI, i cili ka pėr qėllim identifikimin dhe pėrkrahjen e personave me inteligjencė tė jashtėzakonshme. Ky projekt synon tė pėrfshijė tė gjithė nxėnėsit prej klasės VIII deri XII nga tė gjitha shkollat e Kosovės, pėrkatėsisht do t’u ofrojė mundėsi tė gjithė kėtyre nxėnėsve qė tė nominohen apo tė aplikojnė.


Pas procesit tė nominimit – aplikimit, tė nominuarit – aplikuesit do t’i nėnshtrohen njė procesi disafazėsh tė seleksionimit, i cili do tė realizohet pėrmes pėrdorimit tė testeve tė standardizuara tė inteligjencės, si dhe pėrmes instrumenteve tjera psikologjike (pyetėsorė, intervista, teste tė personalitetit, etj.). Nė fazėn e parė do tė pėrzgjidhen 500 nxėnėsit mė tė mirė, tė cilėve do t’u ofrohen shėrbime tė ndryshme profesionale, si dhe shėrbime tė kėshillimit. Ndėrsa nė fazat e mėvonshme, po kėta 500 nxėnės do t’i nėnshtrohen njė procesi tjetėr tė seleksionimit, nga i cili do tė pėrzgjidhen 50 nxėnėsit mė tė mirė, tė cilėve synohet qė t’ju sigurohet kėshillim dhe pėrcjellje e vazhdueshme, mentorim nga profesionistėt, qasje nė literaturė tė avancuar, shkollė verore me kurse tė avancuara, avancim nė shkollim, vizita studimore, bursa pėr studime, etj..

 

Tė gjitha shėrbimet e pėrmendura mė sipėr do tė ofrohen falas nga Qendra ENCOMPASS.

 

Mė shumė detaje rreth projektit ATOMI

 

 

FTESĖ PĖR NOMINIM - APLIKIM

 

 

 

 

POZIV ZA NOMINOVANJE - PRIJAVLJIVANJE

 

ADAY GÖSTERME – BAŖVURU ĒAĞRІSІ

 

 

 

 

Adresa: Rr. Rexhep Mala, Nr. 5A, Kati III, 10 000 Prishtinė

 

 © 2013 Copyright ENCOMPASS